معرفی بزرگترین کشتی های دنیا و سرنوشت عجیب آنها

عمومی

بسیاری از بزرگترین کشتی های دنیا از نوع نفت کش، کشتی‌های حمل بار و کشتی‌های مسافرتی بزرگ هستند. این ماشین‌های غول پیکر شاهکارهای مهندسی بوده و بیش از 90 درصد از کالاهای جهان بدین وسیله از جایی به جای دیگر منتقل می‌شوند، هرچند افراد زیادی نیز برای سفر از کشتی‌های مسافرتی استفاده می‌کنند.

Mont یا Knock Nevis سابق بزرگترین کشتی دنیا

بزرگترین کشتی ای که تاکنون ساخته شده کشتی نفتکش غول آسای Mont است. البته این کشتی در گذشته نامش Knock Nevis بود که در آخرین سفرش تغییرنام داد. Mont را در واقع می توان یک سوپر نفت کش دانست که در نهایت در سال 2009 از دور خارج شد. نکته جالب توجه در مورد نفتکش Mont این است که این نفتکش نه تنها بزرگترین در دنیاست بلکه بزرگ ترین شیء متحرک ساخت انسان نیز می‌باشد. آمار جالب دیگری که در مورد Knock Nevis می توان به اشاره نمود این است که طول این غول متحرک 458.45 متر  از ارتفاع ساختمان مشهور امپایر استیت نیز بلندتر است. از نظر سنگینی نیز وزن Mont برابر با 260.941 تن است. کمپانی «Sumitomo Heavy Industries» ،«Knock Nevis» را در سال 1979 و در کشور ژاپن تولید کرد.

البته گفتنی است که در زمان جنگ ایران و عراق و در سال 1988 این کشتی آسیب جدی دید. سپس با تعمیر آن بار دیگر بهانه‌ای برای تعویض نام آن دست داد. این بار کشتی Mont به «Happy Giant» تغییر نام داد.

معرفی بزرگترین کشتی های دنیا و سرنوشت عجیب آنها

داستان زندگی Happy Giant به همین جا ختم نشد، بلکه در سال 1991 کمپانی نروژی «Jorgen Jahre» آن را خریداری نمود و نام آن برای بار دیگر و این بار به «Jahre Viking» تغییر داده شده و به مدت 13 سال با همین نام در دریاها جولان می‌داد. در نهایت آخرین خریدار این نفتکش شرکت بزرگ «Olsen Tankers» بود که این کشتی را با بیش از 35 نفر خدمه و سرعتی که به کمک تکنولوژی های روز آن زمان و با استفاده از سیستم پیشرانه به قطر 9 متر به 30 کیلومتر در ساعت می‌رسید، اداره می‌کرد.

نفتکش
بزرگترین نفتکش هایی که هنوز هم در سرویس هستند سوپرنفتکش های کلاس TI می باشند که در واقع ناوگانی از نفتکش ها بوده و به چهار فروند TI آفریقا، TI آسیا، TI اروپا و TI اقیانوسیه اطلاق می شود. این نفتکش های غول پیکر در سال 2003 توسط کمپانی «Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering» در اوکپو کره جنوبی و برای کمپانی «Hellespont» ساخته شدند. طول این کشتی ها از نفتکش «Knock Nevis» حدود 78 متر کوتاه تر بوده و حدود 380 متر طول دارند. وزن این نفتکش ها حدود 234.006 تن بوده و می توانند با سرعت حداکثری 30.5 کیلومتر در حالت کاملاً پر از نفت، در آب حرکت کند. دو فروند از این کشتی ها در سال 2010 به انبارهایی برای ذخیره نفت تبدیل شدند اما دو فروند دیگر هنوز در حال حمل نفت در دریاها هستند.

کشتی حمل گاز

بزرگ ترین کشتی های حمل گاز طبیعی مایع در جهان کشتی های موسوم به Q-max هستند که وزنی بالغ بر 162.400 تن دارند و طول آن ها 345 متر است. Q-max ها گنجایش بیش از 266 هزار متر مکعب گاز را داشته و با سرعتی بالغ بر  36.114 کیلومتر در دریا حرکت می کنند. در مجموع 14 فروند از این کشتی ها وجود دارند که در نام متفاوتند. این کشتی ها توسط شرکت های بزرگ سامسونگ، هیوندای و دوو ساخته شده اند و اولین آنها در سال 2007 به نام «Mozah» در کشور کره جنوبی تولید شد. در حال حاضر تمامی این کشتی ها به یک شرکت حمل و نقل گاز قطری به نام «نخیلات» تعلق دارند.

کشتی کانتینر

در نوامبر سال 2014 برای بزرگ ترین کشتی کانتینربر جهان نام CSCL Globe انتخاب شد. CSCL Globe اولین فروند از پنج کشتی 19.000 تنی بود که به وسیله خطوط حمل و نقل کانتینری چین در 2013 سفارش داده شده بود. این کشتی به وسیله یک موتور الکتریکی با قدرت 77.200 اسب بخار تغذیه شده و از لحاظ کارآیی موتور کشتی می توانیم آن را با دیگر کشتی های کانتینربری که 10.000 تن وزن دارند مقایسه کنیم. موتور این کشتی کانتینربر حدوداً 20 درصد نسبت به دیگر کشتی های مشابه انرژی مصرف می کند.

کمپانی «Maersk» سفارش ساخت 20 فروند از این کشتی های کانتینربر  را در سال 2011 به ارزش هر فروند 200 میلیون دلار به کمپانی کشتی سازی دوو ارایه داد. کشتی های سفارش داده شده کمی کوچکتر از کشتی «CSCL Globe» بوده و 18.000 تن وزن داشتند. کارآمدترین کشتی از لحاظ مصرف بهینه سوخت را می توان این کشتی های کانتینتربر دانست.

کشتی مسافربری

کشتی مسافربری «Oasis of the Seas» در کنار دو کشتی مشابه دیگر به نام های «Allure of the Seas» و «Harmony of the Seas» بزرگ ترین کشتی های مسافربری امروز جهان هستند که توسط کمپانی «Royal Carribean» ساخته شده اند. این کشتی ها به ترتیب در سال های 2009، 2010 و 2015 ساخته شدند.

هر یک از این کشتی های مسافربری غول پیکر 360 متر طول داشته و می توانند حداکثر 6.296 مسافر را علاوه بر 2.394 خدمه در خود جای دهند. کشتی های فوق سریع ترین کشتی ها در سایز خود بوده و با سرعت حدود 42 کیلومتری در دریا حرکت می کنند و وزن هر یک از آن ها حدود 225.282 تن می باشد.

در درون این کشتی ها مکان های تفریحی و ورزشی کافی برای سرگرم نگه داشتن مسافران ساخته شده است که از آن ها می توان به شبیه سازهای موج سواری، سالن اسکیت و دیوارهای صخره نوردی به ارتفاع 13 متر، استخرهای شنا، یک زمین بسکتبال با اندازه واقعی و یک پارک ابی اشاره کرد. هزینه ساخت نمونه اول این کشتی های مسافربری بیش از 900 میلیون دلار برآورد شده است که آن را به گران قیمت ترین کشتی تجاری تاریخ بشر تبدیل می کند.

کشتی اقیانوس پیما

بزرگ ترین کشتی اقیانوس پیمای حاضر در اقیانوس اطلس کشتی مسافربری « RMS Queen Mary 2» است بعد از کشتی ملکه الیزابت 2 برزگ ترین کشتی اقیانوس پیمایی است که از سال 1969 تاکنون ساخته شده است. این کشتی توسط ملکه الیزابت دوم در سال 2004 و به افتخار کشتی ملکه الیزابت اول نامگذاری شده که ساخت آن در سال 1936 تکمیل گردید. کشتی « RMS Queen Mary 2» در حال حاضر تنها کشتی مسافربری قاره پیمایی است که بین بندر ساوتهمپتون و نیویورک فعالیت می کند. طول این کشتی 345 متر بوده و وزن آن 148.528 متر می باشد. همچنین این کشتی می تواند 2.620 مسافر را علاوه بر 1.253 خدمه در خود جای داده و با سرعت 56 کیلومتر در دریا حرکت می کند. اگر چه این کشتی در مقایسه با کشتی های مورد قبلی 15 متر کوتاه تر است اما همچنان بزرگ ترین کشتی مسافربری اقیانوس پیما شناخته می شود.

تفاوت بین کشتی اقیانوس پیما با کشتی های مورد قبلی که به «کروز لاینر» مشهور هستند در این است که کشتی های اقیانوس پیما به منظور انتقال مسافر از نقطه ای به نقطه دیگر طراحی شده اند در حالی که کشتی های کروز لاینز تفریحی بوده و بعد از گشت زدن در دریا به نقطه اول خود باز می گردند.

البته این تنها تفاوت نیست زیرا اقیانوس پیماها که برای سفرهای طولانی طراحی شده اند معمولاً با شرایط جوی بد در اقیانوس مواجه می شوند. به همین دلیل این کشتی ها باید محکم تر و قدرتمندتر از کروز لاینرها بوده و دماغه آن ها باریک تر و بلندتر باشد. کشتی های کروز لاینر معمولاً تنها در ایام تعطیلات فعالیت می کنند و به همین دلیل احتمال مواجهه آن ها با آب و هوای بد و شرایط ناگوار در دریا کمتر است. سرعت برای کروز لاینرها موضوع مهمی نیست و نسبت به اقیانوس پیماها در مصرف سوخت بهتر عمل می کنند.

کشتی جنگی
وقتی که پای کشتی های جنگی به میان می آید کشتی « USS Enterprise (CVN-65)» بدون شک بزرگ ترین کشتی جنگی ساخته دست بشر است که یک ناو هواپیما و هلی کوپتربر بوده و با سوخت هسته ای کار می کند. این کشتی غول پیکر تاریخچه پرفراز و نشیبی داشته و تا به امروز نیز به آن به چشم یک شاهکار مهندسی نگاه می شود. کشتی « USS Enterprise (CVN-65)» 342 متر طول دارد که آن را به بلند ترین کشتی در حال سرویس جهان تبدیل می کند.

این کشتی بیش از 4.600 خدمه داشه و با سرعت 38.7 کیلومتر در ساعت در دریا حرکت می کند. این کشتی قرار بود پس از 51 سال خدمت مداوم در سال 2013 از سرویس خارج شود که البته تاکنون خبری در این مورد مخابره نشده است اما این بیشترین سال های خدمتی است که یک ناو در ناوگان دریایی ایالات متحده داشته است.

کشتی لوهاور

کشتی بادبانی « The Club Med 2» در سال 1992 در بندر لو هاور فرانسه به اب انداخته شد و یکی از بزرگترین کشتی های بادبانی جهان به شمار می آید. این کشتی 194 متر طول داشته و وزن آن به 14.983 تنمی رسد. کشتی « The Club Med 2» می تواند 386 مسافر را علاوه بر 214 خدمه در خود جای دهد. سرعت این کشتی به 19 تا 28 کیلومتر در ساعت رسیده و در حال حاضر به عنوان یک کشتی تفریحی عمل می کند.

این کشتی در آب های دریای مدیترانه و دریای آدریاتیک در فصل تابستان و دریای کاراییب در فصل زمستان به مسافران سرویس رسانی می نماید. کشتی «The Club Med 2» دارای 5 دکل بادبانی بوده که برای جایگیری از سیستم الکترونیکی استفاده کرد و از کارآیی بسیار بالایی برخوردارند.

همچنین نیروی هفت بادبان آن که توسط کامپیوتر و دو موتور الکتریکی کنترل می شوند با چهار ژنراتور دیزلی به صورت ترکیبی عمل خواهند کرد. این سیستم هیبریدی به کشتی «The Club Med 2» امکان می دهد که دائماً بتواند بین سوخت و انرژی پاک گزینه بهتر را با توجه به شرایط انتخاب نماید. این کشتی از دماغه کم ارتفاع تری نسبت به دیگر کشتی های مسافربری تفریحی برخوردار است که به آن امکان می دهد بیشتر از دیگر کشتی ها با بنادر نزدیک شود. کشتی «The Club Med 2» معمولاً هنگام شب سفر کرده و هر صبح توقف می کند. همچنین این کشتی دارای سالن رقص باله، کازینو، محل برگزاری کنسرت موسیقی، سالن ورزش های آبی و بسیاری دیگر امکانات تفریحی است.

کشتی خورشیدی

یکی از چیزهایی که کمتر و به ندرت در صنعت کشتی سازی مورد استفاده قرار می گیرد انرژی خورشیدی است. نیاز با داشتن صفحات خورشیدی بزرگ کار را برای ساخت کشتی های مسافری یا باربر با استفاده از این ساختار مشکل کرده است. با این وجود تیم سازنده قایق «PlanetSolar» یک قایق خورشیدی 31 متری ساخته که عرض آن 15 مرت است و می تواند 103.4 کیلووات انرژی خورشیدی را برای تغذیه موتور 20 کیلوواتی خود جذب نماید. این قایق می تواند با سرعت 15 کیلومتر در ساعت حرکت نماید.

برای ساخت این قایق 60 تنی بیش از 24 میلیون دلار هزینه شده است و بزرگ ترین قایق خورشیدی جهان به شمار می آید. قایق «PlanetSolar» ساخت یک کمپانی در شمال آلمان است و در سال 2010 پس از 14 ماه روند ساخت به آب انداخته شد. پنل های خورشیدی به کار رفته در این قایق با راندمان 22 درصد بهترین عملکرد و راندمان را در میان صفحات خورشیدی دارند.

 

یک پاسخ به “معرفی بزرگترین کشتی های دنیا و سرنوشت عجیب آنها”

  1. mahsa گفت:

    انشاالله سفر با کشتی های مسافریش برم 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سـرویس هـای اختصــاصی و VIP

برای دریافت اطلاعات بیشتر، تعرفه ها، خدمات اختصاصی و ... شماره تماس خود را در فیلد زیر وارد نمائید، با شما تماس می گیریم :


تمـامی حقوق برای مزایده مناقصه محفوظ بوده و استفاده از اطلاعات موجود بدون اجازه کتبی پیگرد قانونی دارد.

021 49105010