سوالات متداول

مزایده به معنای تشریفات و یا فرایندی است که طبق آن ، شرکت یا ارگان مربوطه بتواند کالاهای خود را به بالاترین قیمت پیشنهادی به فروش برساند و به همین جهت است که به آن مزایده گفته می شود .

مناقصه کمترین قیمت معیار و ملاک معامله خواهد بود، یعنی هرگاه سازمان‌مربوطه ، خرید کالا یا خدمت مورد نیاز خود را به رقابت و مسابقه بگذارند، اشخاص حقوقی یا حقیقی که کمترین قیمت یا مناسب‌ ترین شرایط را پیشنهاد می‌ کنند، برنده معامله خواهند بود.

مناقصه: خرید با کمترین قیمت ممکن ، مزایده: فروش با بالاترین قیمت ممکن

1- اطلاع رسانی روزانه تعداد زیادی آگهی مناقصه و مزایده توسط کارفرمایان مختلف، در حوزه های متنوع و از رسانه های گوناگون در سراسر کشور در سایت مزایده مناقصه منتشر می گردد. 2- دریافت آگهی های مزایده و مناقصه از طریق ایمیل 3- دریافت آگهی های مزایده و مناقصه از طریق کانال تلگرام

با عضویت در سایت مزایده مناقصه به تمامی مناقصه ها و مزایده های سراسر کشور دسترسی خواهید داشت و به راحتی می توانید آگهی های مورد نظر خود را مشاهده، اطلاعات مربوط به آن را دریافت نموده و سپس در آگهی مربوطه شرکت بفرمایید.

هنگامی که یک خریدار، قصد دارد برای خرید کالا و یا خدمات مورد نیاز خود بهترین قیمت و یا مناسب‌ترین شرایط را به دست آورد، به صورت معمول اقدام به استعلام بها از چند فروشنده یا تأمین‌کننده مختلف می‌نماید.

انواع مزایده بر اساس شیوه دعوت : 1- مزایده عمومی یا public auction 2- مزایده خصوصی یا private auction

مزایده فروشی : مزایده فروشی برای فروش کالاهایی که فقط یک نوع از آنها وجود دارد انجام می شود. مزایده دلالی : مزایده دلالی برای فروش اشیا یا کالاهای خاص برای کلکسیون و همچنین فروش ماشین و ماشین آلات صورت می گیرد. مزایده مبادله ای : در مزایده مبادله ای مجموعه ای از خریداران حرفه ای بر روی شیوه برگزاری مزادیده نظارت دارند تا تخلفی در مزایده صورت نگیرد.

مناقصات از نظر مراحل بررسی به انواع زیر طبقه‌بندی می‌شوند : مناقصه یک مرحله‌ای : مناقصه‌ ای است که در آن نیازی به ارزیابی فنی بازرگانی پیشنهادها نباشد. در این مناقصه پاکت‌های پیشنهاد مناقصه‌ گران در یک جلسه گشوده و در همان جلسه برنده مناقصه تعیین می‌شود. مناقصه دو مرحله‌ای : مناقصه‌ ای است که به تشخیص مناقصه‌ گزار ، بررسی فنی بازرگانی پیشنهادها لازم باشد. در این مناقصه ، کمیته فنی بازرگانی تشکیل می‌شود و نتایج ارزیابی فنی بازرگانی پیشنهادها را به کمیسیون مناقصه گزارش می‌کند و سپس برنده مناقصه تعیین می‌شود. مناقصات از نظر روش دعوت مناقصه‌گران به انواع زیر تقسیم می شود : مناقصه عمومی : مناقصه‌ ای است که در‌ آن فراخوان مناقصه از طریق آگهی عمومی به اطلاع مناقصه‌ گران می‌رسد . برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد مناقصه عمومی کلیک کنید . مناقصه محدود : مناقصه‌ ای است که در آن به تشخیص و مسئولیت بالاترین مقام دستگاه مناقصه‌ گزار ، محدودیت برگزاری مناقصه عمومی با ذکر ادله تأیید شود .

اشخاصی که می‌خواهند در مناقصه شرکت کنند برگه پيشنهاد قيمت خود و دیگر مدارک لازم را در پاكتی که با مهر شركت تأیید شده است؛ به اداره امورحقوقی و قراردادها تحویل می‌دهند.

برخی از خودروها که دچار آتش‌سوزی یا تصادف‌های شدید شده‌اند، خودروهایی که در صورت صفر بودن هنوز به بیرون از کارخانه راه نیافته‌اند یا اینکه سازمانی قصد فروش اموال خود را دارد و... را از طریق مزایده عمومی به افراد ذی‌صلاح واگذار می‌کنند.

خودرو هایی که یک سال و موتورسیکلت هایی که 6 ماه از تاریخ توقیف آن ها می گذرد، به مزایده گذاشته می شوند.

مناقصات بین المللی بازاری رو به رشد در راستای مناسبات جهانی است که نه تنها فرصتی برای شرکت‌های بزرگ فراهم می‌آورد، بلکه مجالی برای شرکت‌های کوچک و متوسطی است که به گسترش بازارهای جدید گرایش دارند. کشورها در سطح جهان برای پاسخگویی به یک نیاز خاص مانند تأمین کالا و خدمات مورد نیاز خود علاوه بر شرکت‌های فعال داخلی برای کسب تجربه، انتقال تکنولوژی، توسعه فناوری و... در جست و جوی تأمین کنندگان و تولید کنندگان کشورهای دیگر هستند. اهمیت ایجاد یک قیمت رقابتی و دریافت بهترین کیفیت جهت فراهم آوردن خدمات مورد نیاز، کشورها را مجاب می‌کند تا به برگزاری مناقصات بین المللی اقدام کنند.

(سامانه تدارکات الکترونیکی دولت (ستاد به منظور عملیاتی نمودن تجارت الکترونیکی معاملات دستگاه های اجرایی دولتی با رعایت کلیه مراحل مناقصات و مزایده ها در تاریخ 4/6/1388 به تصویب هیات وزیران رسیده و مورد تایید شورای محترم نگهبان قرار گرفته است. سامانه تدارکات الکترونیکی دولت،دستگاههای اجرایی را قادر می سازد معاملات خود را به صورت آنلاین در بستری امن و شفاف انجام دهند. سامانه تدارکات الکترونیکی دولت امکان تعامل مستقیم و بی واسطه با تعداد کثیری از خریداران و فروشندگان را در کل کشور برای دستگاههای اجرایی فراهم آورده است. دستگاههای اجرایی خریدار می توانند از بین کالاهای قیمت گذاری شده توسط تامین کنندگان ، کالاهایی با مناسب ترین قیمت و کیفیت را انتخاب نموده و خریداری نمایند.

مناقصه‌گزار و مزایده گزار با برپایی مناقصه و مزایده از شیوه این رقابت به بهترین کالا و خدمات با کمترین قیمت دست می‌یابد.

مزایده از سال‌های گذشته تاکنون یکی از روش‌های معمول، مرسوم و قانونی برای خرید و فروش املاک و آپارتمان‌ها محسوب می‌شود که کلیه فرآیندهای آن مستلزم طی مراحل قانونی است.