نورپردازی جاده عباس‌آباد در مرحله مناقصه

مناقصه

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به آخرین وضعیت ایمن سازی جاده «عباس‌آباد» اظهار کرد: برخی اقدامات همچون نورپردازی در مساحت ۳ کیلومتر انجام شده است اما اجرای کاهش سرعت به ۸۰ کیلومتر به تصویب کمیته ملی نیاز دارد.

به گزارش مزایده مناقصه، جاده عباس‌آباد در استان سمنان یکی از محورهای مواصلاتی تهران – مشهد است که از حاشیه مرز شمالی منطقه حفاظت‌شده توران عبور می‌کند. اولین آمار ثبت شده از تلفات یوز در جاده عباس آباد به سال ۸۹ باز می‌گردد که یک فرد یوز ماده و دو توله نابالغ تلف شدند این درحالیست که  در این محدوده ۳۰ کیلومتری طی دو دهه اخیر ۱۰ فرد (قلاده) یوزپلنگ آسیایی تلف شده است. به عبارتی بیشترین تلفات جاده‌ای یوز در جاده عباس‌آباد گزارش شده چراکه توران یک منطقه زادآور و زیستگاهی مهم برای یوزپلنگ است، به همین دلیل بیشترین تلفات در این جاده رخ داده است.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست در گفت و گویی با ایسنا در فروردین ماه سال جاری درواکنش به تلف شدن یک یوزپلنگ ماده در نوروز در جاده عباس‌آباد و لزوم ایمن‌سازی این جاده مرگبار برای یوزپلنگ آسیایی گفته بود: شهریورماه سال گذشته بود که در قالب یک طرح فاز اول ایمن‌سازی را به مجموعه وزارت راه و شهرسازی ارسال و ابلاغ کردیم. پس از آن نیز جلسه‌ و مکاتباتی را با مسئولان وزارت راه و شهرسازی داشتیم که در نهایت در سال جاری پس از تصادف رخ داده در ۶ فروردین خود پای کار آمدند و اعلام کردند که قصد ایمن‌سازی جاده را دارند. قرار است جلسه‌ای با مدیران وزارتخانه داشته‌ باشیم تا کار اجرایی را آغاز کنند.

اکبری درباره آخرین اقدامات انجام شده جهت ایجاد امنیت در جاده عباس‌آباد اظهار کرد: وزارت راه و شهرسازی تاکنون فعالیت‌هایی همچون چاله‌زنی و نورپردازی به مسافت ۳ کیلومتر را انجام داده است. مسافتی حدود ۶.۵ کیلومتر نیز در مرحله مناقصه و انتخاب پیمانکار است.

وی تاکید کرد: مسئله مهم در زمینه تامین امنیت این منطقه برای یوزپلنگ‌ها، «کاهش سرعت» خودروها است. در کمیته مربوطه نیز کاهش سرعت در آن محدوده پرخطر ۸۰ کیلومتر تصویب شده است البته دربرابر این تصمیم نیز مقاومت‌هایی صورت گرفت و ممکن است این مصوبه مشکلاتی از دیدگاه پلیس راهور ایجاد کند.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: آن مصوبه باید در کمیته ملی هم تصویب شود که مکاتبات لازم در این راستا انجام شده است و ما نیز پیگیر آن هستیم. اگر سرعت ۸۰ کیلومتر بر ساعت تصویب شود، پلیس راهور باید برای تنظیم دوربین‌های این منطقه بر اساس این سرعت اعلام آمادگی و اقدام کند.

وی درباره چگونگی محاسبه میزان ترددهای با سرعت بیش از ۸۰ کیلومتر بر ساعت گفت: این محاسبه به‌صورت میانگین انجام می‌شود. خودروهایی که از آن منطقه عبور می‌کنند نباید میانگین سرعتشان بیش از ۸۰ کیلومتر بر ساعت باشد. این اقدام به‌طور کلی کمک بسیار بزرگی در محافظت از یوز است.

اکبری درباره فنس‌کشی جاده‌ها در این محدوده تصریح کرد: جلسه‌ای درمورد فنس‌کشی برگزار شد و مستندات بسیاری نیز ارائه دادیم اما ابهامی که وجود دارد. به عنوان مثال فنس‌کشی چقدر می‌تواند پیشگیری از تصادفات را تضمین کند؟ این روش چقدر در دنیا استفاده می‌شود؟ چقدر پاسخگوی مشکلات بوده است؟ و اگر این اقدام انجام شود چقدر ممکن است جابه‌جایی یوزها در نقاط دیگر رخ دهد؟

وی ادامه داد: در جلسه‌ای که برگزار شد این سوالات مطرح شدند و جلسه بعدی نیز در وزارت راه برگزار خواهد شد و امیدواریم که به نتیجه برسیم و این پروژه آغازی باشد که وزارت راه در جاده‌های دیگر کشور نیز همکاری لازم را بکند.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست در پاسخ به این پرسش که موانع موجود در مسیر انجام پروژه حفاظت از یوزها چیست؟ و آیا موانع تامین منابع مالی است یا خیر؟ گفت: این پروژه‌ها به نسبت پرهزینه هستند و چون قبلا در بودجه وزارت راه برای این اقدام اعتباری پیش‌بینی نشده بود، این وزارتخانه کمی با احتیاط در این مسیر گام می گذارند.

اکبری در پایان تصریح کرد: مکاتبات بسیاری انجام دادیم و حتی از سال ۱۳۹۶ به بعد هم جلسات مشترکی را سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت راه داشته‌اند و در آن مقطع مساله کمبود مطرح بود اما  باید بر اساس اعتبارات سال ۱۴۰۲ باید اقدامات مورد نیاز را برای ایمن‌سازی جاده عباس‌آباد انجام دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سـرویس هـای اختصــاصی و VIP

برای دریافت اطلاعات بیشتر، تعرفه ها، خدمات اختصاصی و ... شماره تماس خود را در فیلد زیر وارد نمائید، با شما تماس می گیریم :


تمـامی حقوق برای مزایده مناقصه محفوظ بوده و استفاده از اطلاعات موجود بدون اجازه کتبی پیگرد قانونی دارد.

021 49105010