صادارت نفت ایران به ۱ میلیون و ۸۵۰ هزار بشکه در روز رسید

عمومی

به گزارش مزایده مناقصه ؛ شبکه خبری بلومبرگ در گزارشی به بررسی روند صادرات نفت ایران از ابتدای سال جاری میلادی پرداخته است. این گزارش از رشد 50 درصدی صادرات نفت و میعانات گازی ایران طی این مدت خبر داده است.

در حالی که صادرات نفت و میعانات گازی ایران در نخستین ماه سال جاری میلادی 1.2 میلیون بشکه در روز بوده این رقم در ماه اوت به رقم قابل توجه 1.85 میلیون بشکه در روز افزایش یافته است که حاکی از رشد 54 درصدی نسبت به ماه ژانویه است.

ایران در ماه اوت 1.7 میلیون بشکه در روز نفت خام و 152 هزار بشکه در روز میعانات صادر کرده که بدین ترتیب کل صادرات نفت و میعانات گازی ایران در این ماه 1.85 میلیون بشکه در روز بوده است. این رقم بالاترین میزان صادرات نفت ایران طی 5 سال گذشته یعنی از زمان خروج آمریکا از برجام می باشد.

بر اساس این گزارش صادرات نفت ایران در ماه اوت نسبت به ماه قبل از آن نیز افزایش قابل توجه 38 درصدی داشته است. ایران در ماه جولای 1.34 میلیون بشکه در روز نفت و میعانات گازی صادر کرده بود.

به عقیده تحلیلگران هرچند روند صادرات نفت ایران از ابتدای 2023 کمابیش صعودی بوده است اما جهش صادرات نفت ایران در ماه اوت بیانگر بروز تحولی خاص در این رابطه است که توافق ضمنی ایران و آمریکا بر سر کاهش تحریم ها می تواند به عنوان دلیلی در این زمینه ذکر شود. برخی نیز معتقدند با توجه به کاهش جهانی عرضه نفت دولت آمریکا برای جلوگیری از رشد بیش از پیش قیمت ها مجبور شده است فشار خود بر پالایشگاه ها برای نخریدن نفت ایران را بردارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سـرویس هـای اختصــاصی و VIP

برای دریافت اطلاعات بیشتر، تعرفه ها، خدمات اختصاصی و ... شماره تماس خود را در فیلد زیر وارد نمائید، با شما تماس می گیریم :


تمـامی حقوق برای مزایده مناقصه محفوظ بوده و استفاده از اطلاعات موجود بدون اجازه کتبی پیگرد قانونی دارد.

021 49105010