امکان خرید برنج بدون برگزاری تشریفات مناقصه در بورس کالا

مناقصه

به گزارش مزایده مناقصه ؛ جواد فلاح مدیر بازار‌های مالی بورس کالای ایران گفت: انباری که امسال گشایش پیدا کرد همان انباری است که سال گذشته معاملات برنج را برای آن داشتیم و با توجه به این که برنج محصول کشاورزی است و این محصولات شرایط نگهداری دارد، برنج پذیرش شده پارسال برای تولید سال گذشته بود و برنجی که امسال تولید شده از چهارشنبه معاملات آن آغاز شد.

این مقام مسئول بیان کرد: در قالب گواهی سپرده کالایی کشاورز می‌تواند محصول خود را به انبار بورس کالا منتقل کند و انباردار هم محصول را از لحاظ کمی و کیفی بررسی می‌کند و اگر کیفیت لازم را داشت برای کالا قبض انبار صادر می‌شود و این قبض انبار به گواهی سپرده کالایی تبدیل می‌شود در واقع گواهی سپرده کالایی همان معاملات قبض انبار کالایی است و فردی که گواهی را خریده می‌تواند در بازار ثانویه به فروش رساند یا برای تحویل فیزیکی برنج به انبار مراجعه کند.

فلاح اظهار کرد: حداقل مقدار تحویل فیزیکی برنج ۱۰۰ کیلوگرم است. ۱۰۰ کیلوگرم براساس مقدار مصرف متعارف یک خانواده بر اساس الگوی مصرف کشور است در نتیجه مصرف کننده می‌تواند برنج خود را بدون واسطه از روی تابلو خریداری کند علاوه بر این بر اساس ماده ۱۷ قانون توسعه ابزار‌ها و نهاد‌های مالی جدید معاملات در بورس کالا از تشریفات مناقصه و مزایده معاف است در نتیجه دولت و سازمان و نهاد‌های اجرایی دولتی بدون تشریفات مناقصه به راحتی می‌توانند برنج مورد نیاز برای مصارف خود و یا کمک‌های معیشتی به پرسنل خود را از این مسیر تهیه کنند.

او بیان کرد: معاملات در قالب گواهی سپرده کالایی بر اساس مکانیزم حراج پیوسته است و این بازار کمک می‌کند که کشاورزان و مردم به قیمت واقعی برنج دسترسی پیدا کنند و شبکه دلالی را به حداقل ممکن می‌رساند چرا که کشف نرخ بر روی تابلو بورس کالا به شکل شفاف است.

این مقام مسئول در خصوص نحوه تحویل فیزیکی برنج گفت: خریدار می‌تواند تا قبل از سررسید نماد هر زمان که تمایل داشته باشد از طریق کارگزار خود برای تحویل کالا اقدام نماید. پس از ثبت درخواست ترخیص، مشتری می‌تواند به انبار مراجعه نماید و کالای خود را تحویل بگیرد. البته انباردار در این حوزه با اخذ هزینه، خدمات اضافه هم به مردم ارائه می‌کند و اگر کسی تمایل به استفاده از این خدمات را داشته باشد می‌تواند با انباردار هماهنگ کند و انباردار کالا برنج را سورت و در بسته‌های ۱۰ کیلوگرمی از طریق پست برای خریدار ارسال می‌نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سـرویس هـای اختصــاصی و VIP

برای دریافت اطلاعات بیشتر، تعرفه ها، خدمات اختصاصی و ... شماره تماس خود را در فیلد زیر وارد نمائید، با شما تماس می گیریم :


تمـامی حقوق برای مزایده مناقصه محفوظ بوده و استفاده از اطلاعات موجود بدون اجازه کتبی پیگرد قانونی دارد.

021 49105010